poniedziałek, 7 stycznia 2019

Bakłażan z kaszą jaglaną


   Obiad marzenie - zdrowy, smaczny, pełen wartościowych składników, idealny dla każdego, bez względu na upodobania kulinarne i zalecaną dietę.
   Bakłażan jest kochany w krajach śródziemnomorskich za jego właściwości przedłużające młodość. Coś w tym jest, ponieważ zawiera silne przeciwutleniacze (antocyjany) wspomagające syntezę kolagenu. Dzięki temu świetnie wpływa na młody wygląd skóry, wzmacnia włosy i paznokcie. Ma również wpływ na poprawę wzroku.  
Warzywo to (a właściwie jagoda) jest idealne dla osób odchudzających się, ponieważ składa się w 90% z wody i zawiera sporo błonnika (3g/100g). W efekcie jest niskokaloryczny - 24 kcal/100g. Zawiera również w dużych ilościach magnez, potas i wapń. Zawarte w nim pektyny spowalniają wchłanianie glukozy i powodują uczucie sytości - idealny dla diabetyków.
Bakłażan ponadto pomaga zwalczać toksyny w organiźmie zmniejszając wchłanianie cholesterolu i metali ciężkich z przewodu pokarmowego.


   Drugi, równie ważny składnik potrawy to kasza jaglana, wracająca do łask ze względu na swoje właściwości odżywcze i lecznicze. Zawiera mało skrobii lecz dużo łatwo przyswajalnego białka. Wśród innych kasz jest rekordzistką w zawartości witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. W związku z tym polecana jest osobom z niedokrwistością. Ze względu na brak glutenu mogą jeść ją ludzie chorujący na celiakię lub będący na diecie bezglutenowej. Ma również właściwości antywirusowe. 
Kasza jaglana działa również na poprawę urody! Ze względu na sporą zawartość krzemu (krzemionki) ma zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Krzem wspomaga także mineralizację kości. Jagły zawierają również witaminę E i lecytynę, które korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację oraz regulują poziom cholesterolu.
   Kasza jaglana, jak wszystkie kasze jest dość kaloryczna (350 kcal w 100g) i ma wysoki indeks glikemiczny (71), tak więc powinniśmy jeść ją w towarzystwie dużych ilości warzyw. Jednocześnie zawarty w nie krzem wpływa korzystnie na przemianę materii, więc nie trzeba się jej specjalnie obawiać, nawet będąc na diecie.

   Ok, tyle teorii tego superdania.

Składniki na dwa bakłażany - dla 4 osób.

  • dwa średnie bakłażany
  • szklanka ugotowanej* kaszy jaglanej
  • średnia cebula
  • 2 - 3 ząbki czosnku
  • 2 pomidory
  • po płaskiej łyżeczce
    • oregano
    • kminu rzyskiego
    • kurkumy
    • kolendry
    • słodkiej papryki
    • ostrej papryki (jeżeli ktoś nie lubi - daj mniej)
  • sól, pieprz - do smaku
  • oliwa
  • kilka gałązek kolendry
  • ewentualnie mozzarella lub feta do zapiekania
* - kaszę przed gotowaniem przepłucz dokładnie najpierw zimną wodą a następnie wrzątkiem - spowoduje to, że nie będzie miała gorzkiego posmaku.
Zagotuj półtorej szklanki wody, posól odrobinę i wsyp nieco więcej niż pół szklanki opłukanej kaszy. Gotuj ok. 12 - 13 minut i zostaw pod przykryciem.

   Bakłążany przekrój wzdłuż na połówki, ponacinaj miąższ w centymetrową kratkę (uważaj, aby nie ciąć za głęboko i nie uszkodzić skórki), posyp obficie grubą solą i połóż na durszlaku (sicie) rozcięciem do dołu na minimum pół godziny. Umyj pod bieżącą wodą i dokładnie osusz.
Miąższ wyjmij ostrożnie łyżką - zostaw ok. pół centymetra skóry. Pokrój drobniej.
Na rozgrzaną patelnię wlej 2 łyżki oliwy i podsmaż (2 - 3 min.) posiekaną drobno cebulę i czosnek. Dodaj posiekany miąższ bakłażana i smaż, mieszając, ok. 5 minut.
Dodaj przyprawy i wymieszaj dokładnie, smaż chwilę, następnie skrodelikatnie wodą i smaż jeszcze chwilę.
Zdejmij patelnię z ognia, dodaj kaszę i pokrojonego w drobną kostkę obranego pomidora, wymieszaj i dopraw do smaku.
   Wydrążone połówki bakłażanów posmaruj lekko oliwą i napełnij farszem.
Na wierzchu połóż plastry pomidora, posyp pieprzem i oregano, skrop oliwą i zapiekaj ok. 15 - 50 minut w 180°C (termoobieg). 
Przed końcem pieczenia możesz położyć na bakłażanach plastrki mozzarelli lub fety.
   Podawaj posypane listkami kolendry (ewentualnie natki pietruszki)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz